Winiarstwo na kontynencie afrykańskim

Winiarstwo na kontynencie afrykańskim

Początki winiarstwa na kontynencie afrykańskim sięgają wieku XVI. Wówczas Jan van Riebeeck miał zadanie stworzyć specjalną osadę, która zapewni wyżywienie dla flot, które z Afryki będą wypływać do Europy oraz do Indii. Wtedy to właśnie na kontynencie ruszyła produkcja wina, które miało stać się napojem dla podróżników. Wino w Afryce produkowano jednak w bardzo podstawowy, żeby nie powiedzieć prymitywny sposób. Dopiero przybysze z Francji poprawili jakość jego produkcji i podsunęli pomysły na nowe rozwiązania. Francuzi przekazali tamtejszym mieszkańcom swoją wiedzę i doświadczenie w zakresie produkcji win.

To spowodowało, że na kontynencie afrykańskim produkcja wina zaczęła się coraz prężniej rozwijać, a powstające tam wino coraz częściej trafiało na eksport. Już po kilku latach, a dokładnie w okresie wojny napoleońskiej, tradycyjne wina z Afryki zaczęły wypierać nawet wina francuskie, głównie na kontynencie europejskim. Produkcja wina w Afryce przeżyła jednak duży zastój, głównie poprzez prowadzoną tam politykę apartheidu. Jednak po zmianie rządów produkcja wina zaczęła się rozwijać i wina afrykańskie były w stanie odbudować swoją silną pozycje sprzed kilkuset lat. Coraz więcej zagranicznych inwestorów lokowało swoje pieniądze właśnie w Afryce co przyczyniało się także do szybkiego rozwoju winiarstwa. Poprawiła się także znacznie jakość win, dzięki czemu zwiększył się ich wskaźnik eksportu za granicę.

Niewątpliwie dużym udogodnieniem dla winiarstwa w Afryce jest panujący tam klimat, który umożliwia uprawę przeróżnych rodzajów winogron.

https://www.dagrasso.pl/bielsko-biala
ofefundusze.pl