Składnik prastarych leków
Lista potężnych cywilizacji starożytnych o bogatym dorobku jest dość długa. Była mowa o Mezopotamii, teraz rzućmy okiem na starożytny Egipt. Ze szkolnych lekcji historii pamiętamy zapewne piramidy i wiele innych elementów składających na fantastyczny świat, który wykreowali dla siebie Egipcjanie. Mają oni również ogromne osiągnięcia w rozmaitych dziedzinach nauki.
Dysponowali chociażby świetnie rozwiniętą astronomią, która pozwalała kapłanom na przewidywanie cyklu zaćmień słońca, co używano czasami do manipulowania faraonem oraz politycznymi decydentami. Egipt to również medycyna, a w tej istotną rolę odgrywało wino. Z racji doskonałych warunków klimatycznych uprawa winorośli w tym kraju nie stanowiła żadnego problemu. Dość szybko opanowano tradycyjne metody wyrobu wina, które było chętnie pite przez różne warstwy społeczne i szeroko rozpowszechnione w całym Egipcie.
Medycy egipscy dostrzegali również terapeutyczne znaczenie wina, stąd było ono używane jako składnik wielu ówczesnych leków. Mieszanki na winnej bazie okazywały się bardzo skuteczne. Okłady przygotowane z dodatkiem wina przyspieszały gojenie ran, miały również właściwości odkażające, zwłaszcza gdy wykorzystywano przy tym len (naturalną tkaninę znaną z antybakteryjnego działania). Regularne spożywanie wina oraz ziołowych eliksirów na jego bazie pozytywnie wpływało również na kondycję żołądka i cały układ pokarmowy.
Picie wina wspomagało regulację wypróżnień i powodowało, że jelita Egipcjan pracowały sprawniej niż dotychczas.
https://www.opakowaniaok.pl/36-tacki