Greckie święta wina kiedyś i dzisiaj
Swego czasu Grecja, a dokładnie ateńska dzielnica Dafni, cieszyła się największym w całym kraju festynem wina. Odbywał się on zawsze na początku lipca i cieszył niebywałą popularnością, gdyż przybywały tam co roku wielotysięczne tłumy spragnione smaku dobrego wina i równie dobrej zabawy.
Wydarzenie było wciąż uatrakcyjniane, choćby poprzez występy ludowych kapel, czy zdolnej, lokalnej młodzieży. Punktem kulminacyjnym całej imprezy była degustacja wina.
Kosztowano przeważnie wyroby lokalne. Dzisiaj ten festyn jest już przeszłością, a to dlatego, iż kulturalny charakter imprezy został nie tylko zachwiany, ale wręcz doszczętnie zniszczony za sprawą przybycia na tamtejsze ziemie wschodnioeuropejskich emigrantów.
Obecnie można udać się na bardziej kameralną, za to równie przyjemną imprezę, związaną z winem, która została zainicjowana przez grupę o nazwie Związek Miłośników Winorośli i Wina, w skrócie nazywany „Atticus”. Wydarzenie nie trwa co prawda tyle, co niegdysiejszy, kultowy festyn wina, bo czas imprezy z dziesięciu dni został zredukowany do około trzech dni, jednak z pewnością warto wziąć w nim udział.
Miłośnicy wina w ramach imprezy gromadzą się najpierw w winiarniach należących do rejonu Attyki Wschodniej, by wziąć tam udział w ciągu edukacyjnych odczytów na temat winnej kultury. Odczytom towarzyszą niezwykle inspirujące wystawy oraz rzecz jasna – degustacja win.
Dalszym punktem zawartym w programie wydarzenia jest zebranie na górze Imitos, po to by wspólnie, przy lampce dobrego wina, podziwiać efektowny i czarujący, grecki zachód słońca.
www.kegel.net.pl