Dobre wino – tajemnica dojrzewających składników
Wymienienie najstarszych win świata graniczy z cudem, bowiem od wielu lat produkowane są niezliczone ilości butelek, które zawierają wyjątkowe kompozycje smakowe. Tym bardziej, że zestawienie to musiałoby zostać przede wszystkim rozdzielne na poszczególne grupy, rozgraniczające region z których się wywodzą, czy też rodzaj i sposób wytwarzania.
Wszystko to wpływa nie tyle na jakość, ale właśnie długowieczność butelki, dlatego też należałoby raczej skupić się na najważniejszej kwestii, która wpływa na dojrzewanie wina w ogóle. Zatem butelki, które mogą przeleżeć w piwniczce dość długo określane są jako wina dojrzewające, czyli takie które pod wpływem upływu czasu uzyskują swoją najlepszą wartość.
Na jakość tą wpływa przede wszystkim fakt, że wino z każdym rokiem staje się lepsze, zachowuje swoje walory smakowe, nie ulega zepsuciu, odbarwianiu, czy innym niekorzystnym zmianom. Najogólniej mówiąc wina takie muszą charakteryzować się odpowiednią trwałością, która w głównej mierze uwarunkowana jest zawartością w danej butelce konserwantów naturalnego pochodzenia.
Ich obecność wpływa korzystnie na jakość wytwarzanego alkoholu. Choć składniki te są powszechnie stosowane, to jednak większość win na naszym rynku produkowana jest w taki sposób, aby można je było od razu spożyć po zakupieniu w sklepie.
Niemniej jednak dojrzewające butelki mają swoją wewnętrzna moc, która odczuwalna jest podczas delektowania się smakiem, aromatem i ich barwą.